Steinel lámpák és mozgásérzékelők
Steinel világítástechnikai termékek jellemzői
A STEINEL világítástechnikai termékeit jellemzően többféle szenzorral látjuk el. Az alkonykapcsolók érzékelik a környezet háttérvilágosságát, hogy amennyiben elegendően világos van, a lámpa ne kapcsolódjon be. A mozgásérzékelők az érzékelési tartományukban mozgó testeket érzékelik, többféle technológiával.
1. Steinel Mozgásérzékelők típusai:
A környezetüktől eltérő hőmérsékletű tárgyakmozgását észlelik. Az érzékelőnek a mozgó tárgyat közvetlenül látnia kell az érzékeléshez. Kül- ésbeltérben egyaránt jól alkalmazhatóak. Az érzékelő lencséjének egyes részeit kitakarva vakfolt hozható létre (pl. a szomszéd kertjében a mozgásra már ne kapcsoljon fel a kerti világítás); ehhez takarólapokat a termékeink tartalmaznak.
1.1. Steinel Passzív infravörös (PIR) mozgásérzékelők
A PIR mozgásérzékelők kevésbé érzékenyek arra, ha valaki a szenzor irányába egyenes vonalban mozog, mint ha az érzékelővel párhuzamosan. Ez utóbbi esetben átlagosan 12 méterről veszi észre a mozgó tárgyat, míg ha a szenzor felé mozog, az észlelési távolság lecsökken. A képen a szenzor látószöge 1800, míg a kúp csúcsszöge (a szenzor látóterének nyílásszöge) 1400. Az érzékelési terület megfelelő méretének fenntartásához fontos betartani az érzékelőknél megadott javasolt szerelési magasságot.
A STEINEL passzív infravörös (PIR) mozgásérzékelők típusai
A Fresnel-lencse sok kis egyedi lencséből áll. A maximálislátószög 1800. Ezek a szenzorok általában elforgatható módon (fel-le, jobbra-balra) kerülnek rögzítésre, hogy a figyelt területre irányíthatóak legyenek. Egy további kis nyíláson a szenzor maga alá is lát, ezzel megvalósítva az alámászás-védelmet.
A multilencsék is sok egyedi lencséből állnak egy félgömb felületén, hasonlóan, mint a légy szemei. Ezzel teljes körben,a félgömb felületén vakfoltmentesen lát maga körül. A maximális látószög 180-3600, a beépített PIR elemek számától függően.
A miniszenzor 360 fokban lát maga körül. A szenzor alján található nyíláson egy második, kúp alakú érzékelési területen lát maga alatt. A miniszenzor kisméretű, intelligens vezérlőprogrammal ellátott alkatrész, amely alig emelkedik ki a lámpatestből.
A STEINEL miniszenzorok
Az intelligens vezérlésnek köszönhetően az alapbeállításokon felül a miniszenzor négyféle kényelmi programot is kínál. Ezekben a vezérelt lámpa a képen megjelölt időtartamokig az éjszaka egy részében alapvilágítást biztosít.
1.2. Steinel Nagyfrekvenciás mozgásérzékelők
A nagyfrekvenciás mozgásérzékelők kis teljesítményű, 5.8 GHz-es jelet sugároznak, és ennek visszaverődéseit érzékelik. A visszaverődési kép megváltozását a másodperc töredéke alatt érzékelik. A környezet és a mozgó test hőmérsékletétől függetlenül reagálnak a mozgásra. A szenzornak nem kell közvetlenül rálátnia a mozgó testre az érzékeléshez. A szenzort nem kell látható helyre beépíteni, rejtetten maradhat a lámpatestben. A szenzorok átlátnak fán, gipszkartonon, üvegen, vékonyabb falakon.A látóteret korlátozzák a fémfelületek, sűrű szövésű fémhálók. A szenzor látótere takaróblendével nem korlátozható úgy, mint az infravörös érzékelőké.
A nagyfrekvenciás szenzor érzékelési távolsága a teljesítmény szabályzásával állítható, fokozatmentesen 1 és 8 m között. A lámpatestek általában falra és mennyezetre is szerelhetőek; a mellékelt ábra mutatja a kialakítható jellemző érzékelési tartományokat.
A nagyfrekvenciás mozgásérzékelők elsősorban beltérben használhatóak. A STEINEL újításainak köszönhetően azonban a választékben megjelentek a kültéri nagyfrekvenciás érzékelővel ellátott lámpák is. Ezek a fejlett elektronikának köszönhetően kiszűrik a számos zavaró mozgásjelből a lényegteleneket, hogy a lámpa ne kapcsoljon fel a hulló levelekre vagy a szélfújta ágak mozgására. A kültéri nagyfrekvenciás érzékelőket iHF jelzi a termék nevében.
2. Általános beállítási lehetőségek
Utánvilágítási idő: az utolsó érzékelt mozgás után a világítótest az itt beállított ideig marad még bekapcsolva. Jellemzően 5 másodperc és fél óra között állítható, a leírásban a kapcsolási beállításoknál található az értéktartomány.
Alkonyszint: ha az itt beállított értéknél világosabb a környezet, a lámpa a mozgásra sem kapcsol be. Ezzel elkerülhető pl. a napközbeni felesleges bekapcsolás. Az érték jellemzően 2 lux (sötét éjszaka) és 2000 lux (fényes nappal) között állítható. Jellemzően minden STEINEL lámpa rendelkezik alkonykapcsolóval is, ezt a leírásban a kapcsolási beállításoknál megadott lux érték is jelzi.
Érzékelési távolság: nagyfrekvenciás érzékelőknél itt állítható be a kívánt érzékelési távolság. Az érték jellemzően 1 - 8 m között állítható.
3. Speciális beállítások és lehetőségek
Lágyindítás (soft-start): bekapcsoláskor a világítótest nem azonnal az elérhető legnagyobb fényességgel kapcsol be, hanem fokozatosan éri el azt.
Kapcsolható tartós világítás: a lámpa elé az elektromos táphálózatba kötött kapcsolóval aktiválható funkció. Kétszer gyorsan ki-be kapcsolva a lámpát az 4 órára a mozgásérzékelőtől függetlenül bekapcsolva marad, aztán visszatér az érzékelő vezérelte üzemhez.
Hálózatos üzem: egyes lámpák egy plusz vezeték felhasználásával szenzorhálózatba köthetőek. Ilyenkor bármelyik lámpa érzékelője kapcsol be, az összes többi, vele hálózatba kötött lámpa is felkapcsol (master - master vezérlés). A világítást mindaddig fenntartják a hálózatba kötött lámpák, amíg az utolsó lámpa, amely mozgást érzékelt, utánvilágítási ideje letelik.
A lámpák által megvalósítható vezérelt programok függenek a beépített világítótesttől is. Ha a világítótestet más típusúra cseréli, elképzelhető, hogy egyes programok és funkciók nem lesznek elérhetőek (pl. soft-start nem érhető el egy nem dimmelhető ESL izzóval).
A Steinel Connect hálózati rendszer
A beállítások kezelésének és a szenzorhálózat kialakításának legújabb fejlesztése a Connect rendszer. A Connect rendszer elemei Bluetooth-on keresztül (BLE Mesh) kommunikálnak egymással, így a szenzorhálózat kialakításához nem szükséges kiegészítő vezetékezés. A rendszer elemei közötti kommunikáció nemcsak a ki- és bekapcsolásra terjed ki, hanem a lámpák külön hálózatokba, azon belül csoportokba is rendezhetőek, a csoportok egy kitüntetett tagján keresztül pedig a beállításokat a csoport minden tagjára automatikusan érvényesíthetőek. A lámpák csoportjai pedig meghatározott szomszéd csoportokat is tudnak kapcsolni, így a mozgó embert követő megvilágítás (lépcsőház, folyosó, parkoló) is kialakítható.
A beállításokat szintén Bluetooth hálózaton, bármilyen okostelefonról el lehet végezni. A szükséges alkalmazás ingyenesen elérhető Android és iOS eszközökre egyaránt.
A Connect rendszerben többféle különböző lámpa és szenzor is összevonható egy csoportba. Ilyenkor az egyes lámpák a számukra értelmezhető beállításokat hívják le a csoportból (ha pl. a csoport fővilágítása dimmelve van, de az adott lámpa nem dimmelhető, azt a beállítást nem fogja figyelembe venni).
4. Színhőmérsékletek
A színhőmérséklet (K-ben megadott mennyiség) megmutatja, hogy az adott fényforrás fénye sárgás-meleg vagy kékes-hideg. A meleg fény otthonos, nyugtató hatást kelt, míg a nappali, hidegebb fény segíti a koncentrációt. A 3500 K alatti színhőmérsékleteket melegnek, míg az afölöttieket hidegnek nevezzük.
5. Fényforrások elektromos teljesítménye és fényárama
A lumen (lm) egy sugárzó forrás sugárzott teljesítményének a látható fény tartományába eső része (a minden irányba egyenletesen 1 cd fényerősséggel sugárzó pontszerű fényforrás fényárama 4π lm). A lumen az elektromos teljesítménynél jobban megmutatja, hogy az adott világítótesttől milyen fényesség várható.
6. Környezeti behatások elleni védettség
A műszaki berendezések készülékházának a környezeti hatásokkal szembeni védettségét az IP jelölés (International Protection marking) mutatja, amely a nemzetközi EN 60529 (IEC 529, MSZ EN 60529:2001) szabványnak megfelően sorolja be a védettségi szinteket. Magasabb szám nagyobb védettséget jelöl. A besorolás hiányát az adott számjegy helyett X jelöli (pl. IP3X). Az első számjegy az idegentestek, a második számjegy a víz készülékházba hatolása elleni védettséget jelöli.
A készülékházak káros mechanikai behatások elleni védettségét az EN 50102 szabvány szerinti mechanikai szilárdsági teszt alapján IK védettségi osztályokba sorolják:
A STEINEL több lámpája is teljesíti az IK07 besorolás feltételeit. Ez elegendő például ahhoz, hogy a lámpa búráját ne lehessen egy véletlenül belerúgott focilabdával összetörni.
7. Steinel Szenzorok a ház körül
A különböző érzékelős megoldások szépek, modernek és energiát takarítanak meg.
1. Kültéri mozgásérzékelők | 2. Alkonykapcsolók |
3. Alkonykapcsolós kültéri lámpák | 4. Mozgásérzékelős kerti lámpák |
5. Mozgásérzékelős kültéri lámpák | 6. Mozgásérzékelős fényszórók |
7. Mozgásérzékelős beltéri lámpák | 8. Beltéri mozgásérzékelők |